Top
  >  Ameryka Południowa   >  Niemieckie miasteczko w Brazylii – Blumenau

Niemieckie miasteczko w Brazylii zdecydowanie różni się od tych w Niemczech. Będąc jednak miesiąc w podróży miło było zobaczyć znajome napisy i spróbować bawarskich potraw. W końcu sporo czasu spędziłam w Niemczech podczas studiów i pracując tam. Wjeżdżając więc do Blumenau poczułam się jak podczas Oktoberfest.

Niemieckie miasteczko w Brazylii o wdzięcznej nazwie Blumenau (Blumen oznaczają w języku niemieckim kwiaty) było na trasie do Florianopolis z Kurytyby. Patrząc na mapę i planując naszą wycieczkę po Brazylii, wiedziałam że na pewno zajedziemy do tego miasteczka chociażby na obiad. Miasto zostało założone w 1850 roku przez doktora Hermann Bruno Otto Blumenau (i stąd wywodzi się nazwa miasta, ale mi kojarzy się nadal z kwiatami).

Niemcy w Brazylii

Szacuje się, że obecnie jest ponad 12 mln potomków rodzin niemieckich. Emigracja Niemców trwała dość długo bo od 1824 roku do 1969. Przyczyny wyboru Brazylii, jako kraju zamieszkania były bardzo różne: od historycznych po zarobkowe. Władze Brazylii rozdawali ziemie europejskim emigrantom w celu zasiedlenia kraju. Wobec czego nie tylko Niemcy, ale również Polacy przyjeżdżali na inny kontynent, by odmienić swój los. Po II wojnie światowej, ówczesny prezydent Brazylii, Getúlio Vargas, zabronił używać języka niemieckiego co zmniejszyło emigrację. Warto jednak wspomnieć, że jeden z prezydentów państwa, Ernesto Geisel posiadał niemieckie korzenie. Obecnie język niemiecki jest używany w rodzinach i niemieckich miasteczkach, tak samo jak język polski lub hiszpański.

Blumenau – niemieckie miasteczko w Brazylii

Jednym z miasteczek niemieckich, które słynie głównie z organizacji Oktoberfest jest wspomniane już Bluemenau. Czytając więcej o mieście, okazało się, że organizacja przez nich największego festiwalu piwnego na świecie, zwiększyła spożycie i spopularyzowanie napojów alkoholowych. Jest to dość ciekawe, zważając że to Brazylia wytwarza wódkę z trzciny cukrowej, cachaca. Dzień, w którym zwiedzaliśmy miasteczko, żar lał się z nieba, więc pomyślałam, że pewnie jedyne czego mi teraz brakuje to odrobiny śniegu. Natomiast Brazylijczycy wiedzą, jak sobie z tym poradzić i stworzyli śnieżną krainę, głownie jako plac zabaw dla dzieci.

Blumenau bez śniegu

Blumenau bez śniegu

Czasami wydaje mi się zaskakujące, że wiele osób na świecie nie widziało nigdy śniegu, którego w Polsce jest naturalnie pod dostatkiem w czasie zimy. Faktem jest, że dekoracje miasta sprawiały, że magia świąteczna i niemiecka króluje nad Blumenau. Piękne dekoracje, muzyka bawarska wybrzmiewająca w restauracjach i choinki przystrojone, sprawiały że wracał do mnie nastrój świąteczny. Spacer miasteczkiem, w którym zazwyczaj odbywa się Oktoberfest, przypomniało mi chwile ze świątecznych jarmarków niemieckich, i aż zabrakło mi monachijskiego piwa w ręku. Co ciekawe w Santa Catarina znajduje się wiele browarni prowadzonych właśnie przez potomków niemieckich.

Niemieckie miasteczko w Brazylii - Oktoberfest w Blumenau

Niemieckie miasteczko w Brazylii – Oktoberfest w Blumenau

Co zobaczyć w Blumenau?

Okres poświąteczny bywa nieco spokojny w miastach brazylijskich, zwłaszcza że dzieci mają wakacje w tym czasie, więc większość rodzin jest na plażach, relaksując się i przygotowując do Sylwestra. Jeżdżąc wokół miasteczka, przejeżdżając kilka razy rzekę, zauważyliśmy wiele ciekawych miejsc wartych zwiedzenia w Blumenau:

  • Muzeum piwa, które opowiada nie tylko historię tworzenia tego trunku w regionie, ale również historię Blumenau i Niemców, którzy zamieszkiwali te tereny od początku,
  • Park Vila Germanica jest miejscem organizacji corocznego Oktoberfestu, zaś na co dzień można się tam wybrać na małe zakupy, kolację, czy spacer z piwkiem w ręku,
  • Muzeum Heringa jest ważne dla tego regionu, gdyż słynie on z tekstylii, dlatego warto tutaj zajrzeć, by dowiedzieć się o początkach przemysłowych miasta i regionu.

Będąc w niemieckim miasteczku w Brazylii nie można nie zajrzeć do restauracji, by nacieszyć żołądek pysznymi specjałami z Niemiec. Tak też zrobiliśmy. Zwiedzanie miasteczka zakończyliśmy przepysznymi Käsespätzle, pieczenią i bezalkoholowym drinkiem. Po czym ruszyliśmy dalej do Florianopolis.

Niemieckie danie w Blumenau

Niemieckie danie w Blumenau

post a comment