Top
  >  Ameryka Południowa   >  Co warto zobaczyć w São Paulo? część 1

Nie wiem dlaczego do dzisiaj tak nie wiele napisałam o Brazylii, a która zachwyciła mnie. Piękno, zieleń, egzotyka przyciąga mnie nadal i coś czuję, że częściej będę ten kraj odwiedzać. Dlatego postanowiłam opisać każde miejsce, w którym byłam, by zachęcić Ciebie do zwiedzenia poszczególnych miejsc. Dziś opiszę co warto zobaczyć w São Paulo.

São Paulo jest jednym z tych miejsc, które albo się kocha albo nie znosi. Miasto z ponad 11 milionami mieszkańców jest tak duże, że bardzo łatwo można się w nim zgubić. Pierwszy raz byłam tam w styczniu ubiegłego roku, a dzięki swojemu koledze, którego poznałam w Hiszpanii, miałam zapewnione piękne mieszkanie z basenem, które jednak w tym upale było niezbędne, dla ochłodzenia się. Oj tak… temperatury dochodziły do 36 stopni, a deszcz wieczorny, bywał gwałtowny, ale oczekiwany. W mieście działa bardzo dobrze komunikacja miejska, jednakże z uwagi na bezpieczeństwo polecam Uber i metro (którym bardzo łatwo można się przedostać w prawie każde miejsce w mieście). Bilet kosztuje 3,20 BRL i jest na jeden przejazd. Z kolei Uber, jak w każdym innym mieście, jest o wiele tańszy niż taksówka i co jest dodatkowym plusem: nie trzeba mówić po portugalsku, by dojechać do celu.

Avenida Paulista

Mieszkając niedaleko głównej ulicy w  São Paulo, czyli Avenida Paulista, nie mogłam oprzeć się pięknym wystawom sklepowym i foodtruckom ustawionym pod ogromnymi biurowcami. Jest to ulica, której nie można pominąć podczas wycieczki po mieście. Przy niej znajduje się MASP – Muzeum Sztuki, którego wystawy się cyklicznie zmieniają, choć są również stałe. Muszę jednak przyznać, że warto było postać nieco w kolejce, by zobaczyć chociażby kulturalne wyroby, dawne stroje mieszkańców Brazylii.

Museu de Arte de São Paulo

Museu de Arte de São Paulo

Museu de Arte de São Paulo

São Paulo jest otoczone bujną naturą, co widać zwłaszcza lecąc samolotem, natomiast miasto posiada również wiele parków, a jednym z nich jest Park Trianom, który znajduje się dosłownie na przeciwko muzeum MASP. Odbyłam tam lekki spacerem, by chociaż na chwilę schować się od słońca, jednakże po przeczytaniu tabliczki z informacją, by nie zagłębiać się lasek, który był zabezpieczony, z powodu pająków, stwierdziłam, że trzeba się ekspresowo ewakuować.

Park Trianom

Park Trianom

Przy Avenida Paulista jest jeszcze wiele innych ciekawych miejsc, a do jednego z nich zalicza się z całą pewnością Casa das Rosas – Espaço Haroldo de Campos de Poesia e Literatura. Domek otoczony pięknymi ogrodami z różami, w którym znajduje się 30 pokoi, kapliczka, został wybudowany w stylu francuskim przez uznawanego za wybitnego architekta, Francisco de Paula Ramos de Azevedo. Ta piękna posiadłość jest zaskakującym widokiem pośród nowoczesnych wieżowców. Zieleń tego miejsca z całą pewnością przyciąga pracujących w biurowcu obok, by w pięknej scenerii napić się kawy. Ale to nie wszystkie atrakcji znajdujące się przy tej ulicy.

Park Ibirapuerta

Myśląc o upale, który mnie przerażał, stwierdziłam, że świetnym miejscem dla ochłody będzie odrobina cieniu w Parku Ibirapuerta. Od miejsca, w którym nocowałam można było przejść się kolorową uliczką, dzięki pięknym muralom, i tak w 40 minut znalazłam się wśród przeogromnej natury. Park jest świetnie zagospodarowany, a między sztucznym jeziorem o nazwie Lago das Garças (Jezioro Czaple), a innym stawkiem, istnieje bardzo dużo atrakcji, dzięki czemu park zdaje się być centrum kultury. Muzeum AfroBrazil, planetarium, audytorium, Muzeum Sztuki Współczesnej, to tylko przykłady kolejnych miejsc wartych zobaczenia w Parku Ibirapuerta.

Park Ibirapuera

Park Ibirapuera

Park Ibirapuera

Niestety, ja do wszystkich miejsc wejść nie mogłam, bo przyszedł deszcz i musiałam przed burzą uciekać do domu… A widok piorunów na tle olbrzymich budynków nieco przerażał.

Burza nad São Paulo

Burza nad São Paulo

W kolejnym poście opiszę inne miejsca, które warto zobaczyć w São Paulo. Powrócę również do swoich doświadczeń, które nie zawsze stawiały mnie w bezpiecznej pozycji 🙂 Ale o tym już jutro.

post a comment