Top
  >  Podróże   >  Carskie Sioło – poczuj jak żyli carowie

Rosja jest przeogromnym i wydawałoby się biednym krajem, ale Carskie Sioło oszałamia. Podróżując jednak po okolicy Sankt Petersburga zwątpiłam w jakąkolwiek biedę. Jeden dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Carskiego Sioła, przepięknego kompleksu, w mieście Puszkin, darowanego Katarzynie I przez jej męża, Piotra I.

Carskie Sioło to bogactwo. Przepych tego miejsca, pałacu, wręcz oślepiał. Złoto krzyczące, w zasadzie z każdego miejsca, od parku po altanki, pokazał jak Rosja celebruje swoje bogactwo kulturowe, gdyż Niemcy w 1944 roku zniszczyli to miejsce, głównie przez dwie bomby z opóźnionym zapłonem, a odbudowano je, bym powiedziała w ekspresowym tempie, na dokonane zburzenia, natomiast widok jest oszałamiający. Spacer po ogrodzie, altankach, był relaksem i miałam szansę zobaczyć, jak żyło się w latach carów.

Bajka “Anastazja”, film “Anna Karenina”, czy też “Rasputin” faktycznie oddają atmosferę i przepych cesarstwa. Aż trudno uwierzyć, że takie bogactwa posiadali najwięksi władcy Rosji.

Carskie Sioło

Carskie Sioło

Carskie Sioło

Carskie Sioło

Park w Carskim Siele

Park w Carskim Siele

Wnętrza pałacu i jego historia z całą pewnością jest interesująca, natomiast przyznam szczerze, iż warto przed wizytą tych wspaniałości przypomnieć sobie historię carów, by móc lepiej zrozumieć istotę miasta Sankt Petersburg, polityki i ekonomii Rosji. Wszystko to odbija się bardzo mocno na widokach, pałacach, w jedzeniu, kulturze, widząc na każdym kroku wojskowych, czy też celebracji tak ogromnej dla symbolu ZSRR (co bardzo zaskakuje).

Pałac w Carskim Siele

Pałac w Carskim Siele

Pałac w Carskim Siele

Pałac w Carskim Siele

Zwiedzając Carskie Sioło mieliśmy okazję posłuchać również śpiewu klasycznego, które rozbrzmiewało się często w ogrodzie Katarzyny I. Poczułam się przez chwilę, jakbym przeniosła się w czasie i była na dworze carskim. Brakowało tylko sukni i ciepłego słońca, bo mimo iż był to maj, to przeszywający wiatr nakazywał zakładać: czapki, szaliki i rękawiczki: szok! 🙂

Nasza grupa była dość spora: 7 osób i stwierdziliśmy, że na 5 dni pobytu w Rosji, warto wynająć przewodnika, zwłaszcza jeśli chcecie odwiedzić Carskie Sioło. W ten sposób dzięki Pani Narowskiej, mieliśmy zorganizowane wejścia, przewodnika i nie martwiliśmy się o wiele rzeczy, także polecam wejść na jej stronę i zapoznać się z ofertami: wycieczki-petersburg.com

post a comment