Co robić na Ibizie?

Co robić na Ibizie? Z czym ona Ci się kojarzy? Z plażami? Z imprezami? Z nurkowaniem?

Dopóki tam nie pojechałam, również kojarzyła mi się wyłącznie z nocnymi wyprawami klubowymi i innymi podobnymi atrakcjami. Dzisiaj, myśląc o tej wyspie mam w głowie obraz historycznych budowli i przepięknej natury.

Ucząc się przez chwilkę niemieckiego z Madame Poliglot (temat na inny post), dowiedziałam się przy realizacji jednego z ćwiczeń, że Majorka słynie z wytrącenia naturalnej soli. Stwierdziłam, że przeszukam internet, bo na pewno Ibiza ma podobne cuda. I znalazłam najpierw plażę o nazwie ses Salines. Jadąc więc wieczorkiem w wyznaczone miejsce, wśród zachodu słońca, minęliśmy po drodze obszary pokryte płytkimi zbiornikami solanki.

Solanka na Ibizie
Solanka na Ibizie
Park Narodowy na Ibizie
Park Narodowy na Ibizie

Nie było możliwości, bym pozwoliła przejechać to miejsce, bez zatrzymania się i przejścia dozwolonymi ścieżkami, by zobaczyć ogromną górę soli, dotknąć jej i… spróbować 😀 

Park Narodowy na Ibizie
Park Narodowy na Ibizie
Park Narodowy na Ibizie
Park Narodowy na Ibizie

Co robić na Ibizie? Obok zwiedzania tego ślicznego miejsca, którym jest Park Narodowy (Parque Natural de Ses Salines d’Eivissa i Formentera) i rozciąga się na przestrzeni aż 2838 hektarów, warto poznać nieco historii. Ten najważniejszy surowiec Ibizy został nazwany przez Rzymian “białym złotem” i był eksportowany drogą Via Salaria. W XIX wieku, każdy mieszkaniec wyspy był w zasadzie zmuszony do produkcji soli, a dzięki lokalnym ziołom, sól nabierała różnych właściwości, używanych głównie w kosmetologii.

Park Narodowy na Ibizie
Park Narodowy na Ibizie

Obok zbiorników znajduje się kościół San Francesc, który ma swoją historię, a który pięknie wkomponowuje się w otoczenie.

Park Narodowy na Ibizie
Park Narodowy na Ibizie

Sam Rezerwat jest cudownym krajobrazem z górami w tle, który od 1999 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A zachód na tle tego miejsca…. Bezsprzecznie cudowny! Jest to jedna z miejscówek, które należy zobaczyć, ale o tym co robić na Ibizie, poczytasz w kolejnych postach.

Więcej o florze i faunie Ibizy można poczytać w przewodnikach, a jest o czym. Ja tęskniąc za ciepłą, zieloną Polską, miałam okazję napałać wzrok kolorowymi, a głównie lazurowymi widokami, wypocząć w promieniach słoneczka, powdychać świeże powietrze, by dziś móc aktywnie pracować i szykować się do kolejnej wyprawy kreatywnychpodrozy.pl 🙂